بادی کامپوزیشن چیست
2 تیر

بادی کامپوزیشن چیست

  • نویسنده: bodystrength-manager
  • بازدید: 682

بادی کامپوزیشن دستگاهی برای ارزیابی ترکیب بدن می باشد . این دستگاه از طریق ایمپالس های الکتریکی ؛ مقاومت در برابر جریان الکتریکی دریافت های بدن عمل می کند . با توجه به این مقاومت ، نسبت بافت های بدن تعیین شده و آنرا با مقادیر نرمال که برای دستگاه تعریف شده مقایسه می کند .

نحوه کارکرد دستگاه بادی کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن دستگاهی برای ارزیابی ترکیب بدن می باشد. این دستگاه از طریق ایمپالس های الکتریکی؛ مقاومت در برابر جریان الکتریکی دریافت های بدن عمل می کند. با توجه به این مقاومت، نسبت بافت های بدن تعیین شده و آنرا با مقادیر نرمال که برای دستگاه تعریف شده مقایسه می کند. و بدین ترتیب شما می توانید تصویر کامل از وضعیت ترکیب بدنی و جزئیاتی که نیازمند توجه است به دست آورید. همچنین ورزشکاران می توانند با مقایسه نسبت بافت های فرد با مقادیرمطلوب برای آن رشته ورزش ، برنامه مناسبی برای ارائه تمرینات خود ترسیم کنند و یا در مراحل مختلف تمرین می توانند میزان پیشرفت و دستیابی به اهداف را بررسی کنند همچنین می توان به کاربردهای بالینی دستگاه در مراحل درمان بیمارهایی از قبیل سرطان، چاقی، سوختگی و اشاره کرد. بررسی ترکیب بدنی عضوی در دست راست، دست چپ، پای راست، پای چپ وتنه(………)

بادی کامپوزیشن یا ترکیب بدن چیست؟

ترکیب بدن (بادی کامپوزیشن):  به معنی نسبت چربی به توده بدون چربی بدن می‌باشد. ترکیب بدن سالم شامل درصد پایین‌تر چربی و درصد بالاتر توده بدون چربی است. آنالیز ترکیب بدن به منظور ارزیابی سطح سلامت و تناسب اندام شما انجام می‌شود.

بدن شما از دو نوع توده تشکیل شده است: توده چربی و توده بدون چربی.

توده چربی: چربی‌هایی است که در داخل بدن قرار گرفته است. چربی بدن می‌تواند در بافت عضله، زیر پوست و یا در اطراف اندام‌ها واقع شده باشد. برخی از چربی‌ها برای سلامت کلی بدن ضروری است و به حفاظت از اندام‌های داخلی، تامین انرژی و تنظیم هورمون‌های مهم بدن کمک می‌کند.

 

توده بدون چربی: شامل استخوان، آب، ماهیچه و بافتها است. وجود توده بدون چربی نیز برای عملکرد صحیح بدن مهم است.

آنالیز ترکیب بدن: مقایسه توده چربی و بدون چربی در بدن است. هنگامی که در مورد ترکیب بدن صحبت می‌شود، معمولاً به درصد چربی بدن و یا درصدی از بدن شما که چربی است، اشاره دارد. درصدی از بدن شما را که چربی نیست، توده بدون چربی (FFM) نامیده می‌شود.

چرا چربی‌های بدن مهم است؟

آنالیز ترکیب بدن یک اقدام ضروری برای سلامت و تناسب اندام ورزشکاران و عموم مردم است. اگر شما قبلاً و یا اکنون در حال کاهش وزن، افزایش وزن و یا انجام یک برنامه بدنسازی هستید، مهم‌ترین تستی که می‌توانید انجام دهید، سنجش دقیق درصد کل چربی بدن و استفاده از این اندازه‌گیری برای ارزیابی اثرات تداوم برنامه‌تان است. شواهد روز افزونی وجود دارد که ارتباط روشنی را بین ترکیب بدن (به طور خاص، درصد کل چربی بدن) با بیش از ۳۰ بیماری‌ خاص نشان می‌دهد و اینکه کاهش چربی کل بدن می‌تواند طول عمر انسان را افزایش دهد. کاهش وزن نباید با کاهش چربی اشتباه گرفته شود. ورزشکاران ممکن است افزایش وزن داشته باشند (افزایش عضله) اما با یک برنامه تناسب اندام، چربی بدن خود را کاهش دهند.

چربی بدن چیست؟

چربی‌ها یکی از اجزای اساسی تشکیل دهنده ساختار بدن شما هستند. سایر اجزاء عبارتند از آب، عضله و اندام‌های شما شامل مغز، کبد، کلیه، طحال، معده، استخوان، لوزالمعده، روده و غیره، که همگی برای عملکرد نورمال بدن شما ضروری هستند.

چربی بدن را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: چربی‌های ضروری و چربی‌های ذخیره

همان‌طور که از نام آن پیداست، چربی ضروری برای کارکرد سالم بدن شما ضروری است. این چربی‌ها در مقادیر کم در مغز استخوان، اندام‌ها، سیستم عصبی مرکزی و عضلات ذخیره می‌شود. چربی‌های ذخیره به تجمع چربی در بافت چربی و یا آدیبوسیت گفته می‌شود. در مردان، چربی ضروری حدود ۳ درصد از کل وزن بدن را تشکیل می‌دهد. اما بدن زنان شامل درصد بالاتری از چربی ضروری (در حدود ۱۲ درصد) است. دلیلش این است که چربی‌های ضروری زنان شامل مقداری چربی‌های وابسته به جنسیت است که در سینه‌ها، لگن، باسن و ران قرار دارند. اعتقاد بر این است که چربی‌های وابسته به جنسیت برای تولیدمثل طبیعی زنان حیاتی است.

دستگاه تحلیل کننده ترکیب بدن مدل GS6.5

دستگاه تحلیل کننده ترکیب بدن مدل GS6.5 یکی از دستگاههای پیشرفته آنالیز ترکیب بدن  با 8 الکترود می باشد که به روش ساده و غیر تهاجمی قابلیتهایی نظیر  فاکتورهای ترکیب بدن ، چربی و عضله ، آنالیزوتحلیل چاقی ، تشخیص نوع چاقی، ارزیابی جامع از  میزان پروتئین، مواد معدنی، چربی، وزن، درصد چربی بدن و شاخص توده بدنی ، کنترل وزن و  محاسبه امپدانس بیوالکتریکی(BIA)  را با فرکانس های 25، ۵۰ و 100کیلو هرتز اندازه گیری می کند. جزئیات  مقادیر قابل اندازه گیری با این دستگاه به شرح ذیل می باشد:

مشخصات فیزیکی

ابعاد: 117*47*30.5cm

 وزن خالص: 48 کیلوگرم

مشخصات فنی

اندازه گیری پیشرفته قد با سنسور آلتراسونیک

سنجش وزن بدن به کیلوگرم

میزان کلی آب بدن  TBW سنجش

سنجش درصد چربی بدن

سنجش درصد عضلات اسکلتی بدن

سنجش درصد آب بدن

سنجش وزن چربی بدن  

 سنجش وزن عضلات بدن

سنجش وزن آب بدن

سنجش میزان املاح بدن

سنجش شاخص توده بدن

ارزیابی شاخص توده بدن

نسبت دور کمر به باسن WHR ارزیابی

راهنمای کنترل چربی

سنجش وزن عضلات

تشخیص چاقی

متابولیسم پایه

سنجش وزن بدون چربی

وزن مطلوب

وزن ایده آل بدن

بررسی تغذیه ای

ارزیابی و آنالیز وزن بدن

ارزیابی سلامت عمومی (نمره سلامت)

تخمین سن فیزیکی بر اساس فاکتورهای ترکیب بدن

تشخیص وپیش بینی زود هنگام بسیاری از بیماری ها

راهنمای کنترل وزن بدنی با کنترل چربی و عضله و پیشنهاد کالری مصرفی از طریق رژیم و ورزش

محاسبه امپدانس بیوالکتریکی به روش غیر تهاجمی

ویژگی ها

 

دارای 8 الکترود تماسی

دامنه وزنی اندازه گیری بین10 تا200 کیلوگرم

 تاچ(لمسی) LCDصفحه

ارزیابی و اندازه گیری تست ها در کمتر از 20 ثانیه

دقت بالای تست ها و پورت اتصال به کامپیوتر

دارای دو پرینتر (یک پرینتر رولی حرارتی  و یک پرینتر رنگی HP A4 )

خروجی پرینت رنگی گزارش تحلیل و ترکیب بدنی بدون نیاز به کامپیوتر

قابل استفاده در با شگاه های ورزشی ، مراكز  درماني، موسسات تحقيقاتي و آزمايشگاهي، كلينك‌ها و مراكز درمان چاقي، بيمارستان‌ها

 

اندازه گیری وزن، اندازه گیری کل آب بدن (TBW) ، سطح مواد معدنی در استخوان ها (BMC) ، میزان عضلات (SM) ، درصد چربی کل بدن (TBF) ، تعیین وزن ایده آل، میزان عضله و چربی ایده آل ، میزان سوخت و ساز پایه

ارسال نظر